Meny Stäng

EDS Riksförbunds kontaktpersoner

Förbundets kontaktpersoner hjälper till helt ideellt och på sin fritid. I denna roll är de inte vårdpersonal utan medmänniskor med egna erfarenheter av EDS/HSD. De kan ha diagnosen själva eller vara anhöriga till någon som har det.

Eftersom uppdraget som kontaktperson sker på ideell basis kan det ibland ta lite tid innan du får svar på din fråga. Föredrar du att prata i telefon, men den kontaktperson du vill nå inte har något telefonnummer med i listan, mejlar du först och så kan ni bestämma en tid för telefonsamtal.

Våra Kontaktpersoner!

Ung i EDS Riksförbund och vill prata med någon?
Maila vår kontaktperson för unga, Maya Blixt, som du når på maya_kida@hotmail.com
Vill du hellre prata i telefon så maila Maya så ringer hon upp dig.

Blekinge län
Jannike Gröndahl Celion, Ronneby
jannike.grondahl@ehlers-danlos.se
0704-242211

Hallands län
Helena Holker, Varberg
helena.tjader@gmail.com

Jönköpings län
Anna Ingström, Jönköping
anna.ingstrom@ehlers-danlos.se

Kalmar län
Anki Johansson, Västervik
lompen89@hotmail.com

Kronobergs län
Cecilia Rubenson, Växjö
Cecilia.rubenson@ehlers-danlos.se

Gabriela Fernandez, Växjö
Gabriela.fernandez@ehlers-danlos.se 

Sophie Rålin, Växjö
sophie.ralin@ehlers-danlos.se

Eva Elfving, Uppvidinge
eva.elfving@ehlers-danlos.se

Norrbottens län
Carolina Juntti Lundqvist, Luleå
carolina.juntti.lundqvist@gmail.com
070-689 92 34 (dagtid söndag–torsdag)

Marie-Louise  Norén, Piteå
laislollo@gmail.com

Västra Götalands län
Ingela Johansson, Alingsås
ingela.johansson@ehlers-danlos.se

Angelica Fisk, Skövde
angelica.fisk.78@gmail.com

Monica Hedman, Fiskebäckskil
monica.hedman@ehlers-danlos.se

Västmanlands län
Katinka Ek, Västerås
katinka.ek@ehlers-danlos.se

Skåne län
Ann-Sofie Hathor Lod Stolpe, Östra Göinge
ann-sofie@hathors.se

Stockholms län
Margitha Eliasson, Stockholm
070-305 02 49 (ej före kl. 14

Karin Baird, Stockholm
ms.effiebaird@gmail.com

Sörmlands län
Susanne Zeijlon, Eskilstuna
sussiz65@gmail.com
073-9317034
Om jag inte svarar så var snäll och prata in ett meddelande.

Uppsala län
Marie Häger, Uppsala
marie.g.hager@gmail.com

Värmlands län
Fia Forsberg, Karlstad
fiaforsberg.karlstad@gmail.com
Tel: 070 960 64 62

Björg Runds Pettersson, Filipstad
bjorgrundsp@hotmail.com
Tel: 0590-147 50

Västernorrlands län
Anette Edler, Örnsköldsvik
anette.edler@ehlers-danlos.se
Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar

Cecilia Eliasson, Timrå
cilly@telia.com

Västerbottens län
Annica Hilkkasdotter, Umeå
annica.hilkkasdotter@ehlers-danlos.se

Östergötlands län
Marie Thuresson, Kinda
marie.thuresson58@gmail.com
070-352 07 97 (Ej före kl 15)

Postadress EDS Riksförbund:
Ehlers-Danlos syndrom Riksförbund
c/o Birgitta Larsson Lindelöf
Brunnsvägen 18
291 43 Kristianstad

Mail:
info@ehlers-danlos.se