Meny Stäng

Postadress:
Ehlers-Danlos syndrom Riksförbund
c/o Birgitta Larsson Lindelöf
Brunnsvägen 18
291 43 Kristianstad

Mail:
info@ehlers-danlos.se

EDS Riksförbunds kontaktpersoner

Förbundets kontaktpersoner hjälper till helt ideellt och på sin fritid. I denna roll är de inte vårdpersonal utan medmänniskor med egna erfarenheter av EDS/HSD. De kan ha diagnosen själva eller vara anhöriga till någon som har det.

Eftersom uppdraget som kontaktperson sker på ideell basis kan det ibland ta lite tid innan du får svar på din fråga. Föredrar du att prata i telefon, men den kontaktperson du vill nå inte har något telefonnummer med i listan, mejlar du först och så kan ni bestämma en tid för telefonsamtal.

Skåne län
Annika Wawrzynska
annikawawrzynska@gmail.com

Ann-Sofie Hathor Lod Stolpe
ann-sofie@hathors.se

Kronobergs län
Sophie Rålin
sophie.ralin@ehlers-danlos.se

Eva Elfving
eva.elfving@ehlers-danlos.se

Jönköpings län
Anna Ingström
anna.ingstrom@ehlers-danlos.se

Östergötlands län
Marie Thuresson
marie.thuresson58@gmail.com
070-352 07 97 (Ej före kl 15)

Västra Götalands län
Ingela Johansson
ingela.johansson@ehlers-danlos.se

Angelica Fisk (Skaraborg och östra delarna av VGR)
angelica.fisk.78@gmail.com

Monica Hedman (Bohuslän)
monica.hedman@ehlers-danlos.se

Kalmar län
Anki Johansson
anki.johansson@ehlers-danlos.se

Örebro län
Mia Lejon
mia.eds@hotmail.com
070-352 75 76

Stockholms län
Margitha Eliasson
070-305 02 49 (ej före kl. 14

Sörmlands län
Susanne Zeijlon
sussiz65@gmail.com
073-9317034
Om jag inte svarar så var snäll och prata in ett meddelande.

Uppsala län
Marie Häger
marie.g.hager@gmail.com

Värmlands län
Björg Runds Pettersson
bjorgrundsp@hotmail.com
Tel: 0590-147 50

Dalarnas län
Stina Johansson
stina.johansson@ehlers-danlos.se
070-523 08 90
Erfarenhet av NPF och EDS, barn och skola, LSS

Västernorrlands län
Anette Edler
 n.edler@telia.com
Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar

Jämtlands län
Malin Hansen
mollvig73@hotmail.com

Västerbottens län
Pernilla Lingdén
pernillalingden@gmail.com
073-082 29 61

Annica Hilkkasdotter
annica.hilkkasdotter@ehlers-danlos.se

Norrbottens län
Carolina Juntti Lundqvist
carolina.juntti.lundqvist@gmail.com
070-689 92 34 (dagtid söndag–torsdag)